Üniversiteye giriş sezonu heyecan verici ama potansiyel olarak kafa karıştırıcı bir zamandır. Kabul mektuplarının yanı sıra, üniversite eğitiminizi finanse etmek için kullanabileceğiniz burslar, hibeler, öğrenci kredileri ve diğer fırsatlar hakkında muhtemelen birçok bilgi alacaksınız.

Ek olarak, kolej veya lisansüstü okul mali yardım paketinizin bir parçası olarak iş eğitimi için de uygun olabilirsiniz.

Work Study Nedir?

Work-study, finans ihtiyacı olan üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin çalışmalarının yanında yarı zamanlı iş bulmalarına yardımcı olan, federal veya eyalet düzeyinde finanse edilen bir mali yardım programıdır.

İş öğreniminden kazanılan gelir, eğitim, yaşam giderleri ve diğer eğitimle ilgili masraflara yardımcı olabilir. İş eğitimi, kolej veya lisansüstü okulla ilgili tüm masraflarınızı karşılayacak şekilde tasarlanmamıştır.

Bunun yerine, kişisel birikimlerinizin yanı sıra hibeler, burslar ve öğrenci kredileri de dahil olmak üzere birkaç farklı kaynakla birleştirilmesi amaçlanmıştır.

İş-çalışma genellikle üniversite öğrencileriyle ilişkilendirilir, ancak lisansüstü ve profesyonel öğrenciler için de mevcuttur. İş-çalışma, hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı öğrenciler için mevcuttur. Bu işler genellikle toplum odaklıdır veya öğrencinin çalışma alanıyla ilgilidir.

Federal çalışma araştırması, katılan kolejler ve üniversiteler tarafından yönetilmektedir. Federal veya eyalet çalışma programlarına katılıp katılmadıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okulunuzdaki mali yardım ofisine danışın.

Work And Study İçin Uygun Muyum?

İlk olarak, work study uygun olmak için FAFSA veya Federal Öğrenci Yardımı için Ücretsiz Başvuru formunu doldurmanız gerekir. İş eğitimi için değerlendirilmek istediğinizi belirten kutuyu işaretleyin.

Başvuru sürecinde FAFSA’yı mümkün olan en kısa sürede doldurun. Bazı yardım türleri, ilk gelene ilk hizmet esasına göre verilir, bu nedenle bu sizin yararınıza olacaktır.

Genel olarak, FAFSA’larını bir önceki akademik yılın başlarında (Ocak veya Şubat aylarında) açan öğrencilerin work study yardımı alma olasılığı daha yüksektir.

Okul kariyerinizin başında iş-çalışma yardımı alsanız bile, eğitim programınız boyunca bu yardımı alacağınız garanti edilmez. Bunun yerine, yıllık bazda iş eğitimi yardımına uygun olup olmadığınızı birkaç faktör belirleyecektir.

Bu faktörler arasında, okulunuzun belirli bir yılda ne kadar toplam work study fonu aldığı ve bir önceki yıl size tahsis edilen çalışma fonunu kullanıp kullanmadığınız, finansal ihtiyaçlarınız ve ailenizin gelirini içerir.

Work Study Nasıl İşler?

Work study seçeneğini seçmek, yalnızca bu tür bir yardım için değerlendirilmeniz anlamına gelir. Mali yardım ödülünüzün bir parçası olarak alacağınızı garanti etmez. Ancak, bu tür bir ödül alırsanız, iş-çalışma yardımını kabul edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Mali yardım ödülü başvurunuzun sonuçlarını FAFSA‘yı gönderdikten sonraki birkaç ay içinde almayı bekleyebilirsiniz. Ödül, mali ihtiyacınıza göre uygun olduğunuz federal hibe, kredi ve çalışma miktarlarını listeleyecektir.

İş-öğrenim için uygun olduğunuz belirlendikten sonra, kampüste bir work-education işi garanti edilmez. Bunun yerine, uygun bir iş-çalışma işi bulmaktan yine de sorumlu olacaksınız. Genellikle bu, bir başvuru göndermek ve mevcut pozisyonlar için görüşme yapmak anlamına gelir .

Bu göz korkutucu görünse de , mezun olduktan sonra tam zamanlı işlere başvurmak için mükemmel bir uygulamadır . Ödül mektubunuz, çalışma öğrenimine tahsis edilen toplam mali yardım paketinizin toplam miktarını listeleyecektir, ancak bu, parayı otomatik olarak almayı bekleyebileceğiniz anlamına gelmez.

Bunun yerine, work study uygun bir iş belirlemeniz ve daha sonra tahsis edilen bu miktarı almak için gerekli sayıda saat çalışmanız gerekecektir.

Lütfen her kolej veya üniversitenin bu programa katılmadığını ve uygunluğunuzun kolej veya üniversitenizin iş-öğrenimine katılıp katılmadığına göre belirleneceğini lütfen unutmayın. İş-çalışma fırsatları sunup sunmadıklarını görmek için başvurmayı düşündüğünüz okullardaki mali yardım ofisine danışın.

Work And Study Ne Kadar Ücret Alır?

Bir iş-inceleme işinde, en azından mevcut federal asgari ücreti kazanmayı bekleyebilirsiniz. Ancak yaptığınız işe ve pozisyonunuz için gerekli olan becerilere bağlı olarak asgari ücretten daha fazla ödeme alabilirsiniz.

Araştırma veya laboratuar asistanlığı gibi daha yüksek düzeyde beceri veya deneyim gerektiren iş-çalışma işleri, örneğin bir yurdun veya kütüphanenin ön büro personeli gibi işlerden daha fazla ödeme yapacaktır.

Bir lisans öğrencisi olarak, bir work-study işi için saatlik olarak size ödeme yapılacaktır. İş-öğrenim programındaki yüksek lisans öğrencilerine, work-studys işinizin niteliğine bağlı olarak saatlik veya maaşlı ödeme yapılabilir.

Saatlik çalışma-öğrenme geliriniz, yaptığınız işin türüne ve iş için gerekli sorumluluklara, becerilere ve niteliklere, ayrıca asgari ücret gerekliliklerine ve okulunuzun sahip olabileceği herhangi bir çalışma politikasına bağlı olacaktır.

Okulunuz maaş çeklerini daha sık olmasa da ayda en az bir kez ödeyecektir. Okulunuz ayrıca, kazandığınız iş-öğrenim gelirinizi oda ve yemek, okul harcı ve diğer eğitim ücretleri gibi kurumsal harcamalara doğrudan başvurmak için kullanmalarını talep etmediğiniz sürece size doğrudan ödeme yapmalıdır.

Doğrudan maaş çeki almak, burslardan ve diğer bazı yardım türlerinden farklı olarak, çalışma-eğitim gelirinizi nasıl harcayacağınıza karar verebileceğiniz anlamına gelir. Maaş çekinizin banka hesabınıza doğrudan para yatırma yoluyla gönderilmesini de isteyebilirsiniz.

İstediğiniz kadar saat çalışabileceğiniz normal bir işin aksine, okulunuz ve work-study paketinizde ayrılan toplam miktar, toplam kaç saat çalışabileceğinize önceden karar verecektir.

Size ayrılan toplam work-study yardımına ek olarak, kolejiniz veya üniversiteniz, work-study programınızı belirlerken her dönem akademik ilerlemenizi ve ders programınızı dikkate alabilir.

Son olarak, haftalık çalışma programınız yaptığınız işin türüne ve işvereninizin ne beklediğine göre belirlenecektir. İş-etüdü işverenleri, çalışanlarının da kurs çalışmaları ve okulla ilgili yükümlülüklerle meşgul olduklarını bildikleri için, çoğu iş-eğitim pozisyonu yarı zamanlı, belki de haftada 10 ila 20 saattir.

İş Araştırmasına Ne Tür İşler Dahildir?

Pek çok work-study pozisyonu üniversitenizin kampüsünde bulunmaktadır. Okulunuzdaki işler, bir ön büro personeli, kütüphanede çalışma, idari görevleri yerine getirme, yemekhanede çalışma veya araştırma asistanlığı gibi görevleri içerir.

Kampüs içi işler özellikle tam zamanlı öğrenciler için uygundur çünkü çalışma sahasına gitmek için çok fazla seyahat gerektirmezler. Hatta bazı work-study işleri, öğrencilerin boş zamanları olduğunda ev ödevleri üzerinde çalışmalarına bile izin verir.

İş yerinde ilgisiz herhangi bir faaliyet yapmadan önce daima işvereninize danışmalısınız. Yeni bir işe başlarken yapacağınız gibi, ofisinizin politikalarını öğrendiğinizden emin olun . İşyerinde bir şeye izin verilip verilmediğini bilmiyorsanız, sorduğunuzdan emin olun.

Rolünüze ve çalışma ortamınıza bağlı olarak pozisyonunuza uygun şekilde profesyonel giyin . Kampüs dışı bir work-study işine sahip olmak da mümkündür. Kampüs dışı çalışma fırsatları, hem kar amacı gütmeyen kuruluşlarla hem de kar amacı gütmeyen şirketlerle çalışmayı içerebilir.

Bazı iş-inceleme işleri toplum hizmeti odaklıdır ve toplumda çocuk bakımı veya özel ders verme gibi işlerden oluşabilir. Her iki durumda da, iş-inceleme işleri sivil katılımı vurgulamaya yöneliktir ve kamu yararına olmalıdır.

Diğer kampüs dışı work-study işleri, bir hastanede, bir yerel yönetim merkezinde, bir devlet okulunda veya bir halk kütüphanesinde çalışmayı içerebilir.

İş-öğrenim işleri de genellikle bir şekilde eğitim programınızla ilişkilidir. Örneğin, müzik okuyorsanız, okulunuzun müzik kütüphanesinde çalışabilirsiniz veya bir STEM uzmanı olarak bir hastanede veya özel veya kamuya ait bir inşaat mühendisliği firmasında çalışabilirsiniz.

Kar amacı gütmeyen bir organizasyonla yapılan work-study işleri, genellikle çalışma alanınızla ilgili olmalıdır, çünkü bunlar mutlaka kamu yararına hizmet eden işler değildir.

İş öğrenimine uygunsanız, kolejiniz veya üniversiteniz iş-eğitim programlarına uygun işler bulmada yardımcı olmalıdır. Örneğin, birçok okulun ilgili work-study iş fırsatlarını listeleyen bir çevrimiçi portalı vardır.

İş Araştırmasının Faydaları Nelerdir?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir