Wuppertal Bergische Üniversitesi

Wuppertal üniversitesi 1972 yılında NRW eğitim girişiminin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Mühendislik, çalışma bilimleri ve Milli eğitim Koleji gibi var olan eğitim kurumları bu yeni sistem ile bir araya gelerek örgütleşmiştir. Johannes Rau, üniversitenin kurucularından biridir. Tam olarak 2003 yılında üniversite haline gelmen Wuppertal, başlangıçta yılda yalnızca 3473 öğrenci kabul ediyordu. Günümüzde bu rakam 22 bine ulaşmıştır.

Wuppertal Üniversitesi Kampüsleri

Wuppertal Üniversitesi kampüsleri 3 adreste yer almaktadır; Grifflenberg Kampüsü, Haspel Kampüsü ve Freudenberg Kampüsü. Grifflenberg Kampüsü’nde; Beşeri Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Schumpeter Ekonomi ve İşletme Okulu, İktisat Fakültesi, Matematik Fakültesi, Doğal Bilimler Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi, Tasarım Fakültesi ve Sanat Fakültesi eğitim vermektedir. Aynı zamanda rektörlük, yönetim, merkez kütüphanesi, dil enstitüsü, Mensa Merkezi ve öğrenci işleri hizmetleri de bu binada yer almaktadır.

Haspel Kampüsü, Mimarlık ve İnşaat Fakültesi bölümlerinin eğitim verdiği binadır. Aynı zamanda üniversitenin kütüphanesi de Haspel’ de yer alır. Freudenberg Kampüsü’nde Elektrik Mühendisliği, Bilgi Teknolojileri ve Medya Teknoloji Fakültesi eğitim vermektedir. Misafirhane ve kütüphanenin bir kısmı da bu kampüste yer alır.

Wuppertal Üniversitesi Başvuru

Wuppertal Üniversitesi başvuru sırasında dil yeterliliğine önem veren okullardandır. İngilizce eğitim veren iki bölümünde (Bilgisayar Bilimleri ve Uluslararası Ekonomi Politikaları) okuyacak olan öğrencilerin IELTS 6 veya Telc C1 puanlarına ihtiyaçları olacaktır. Geriye kalan bütün bölümlerin ve fakültelerin eğitim dili Almancadır.

Wuppertal Üniversitesi Ön Kabul

Wuppertal Üniversitesi ön kabul verdiği öğrencilere dil eğitimi konusunda yardımcı olmaktadır. A1 seviyesinden başlayarak öğrencilerin akademik yeterliliğe ulaşmalarını sağlayacak dil kurslarını bünyelerinde bulundururlar. Bu kursa katıldıktan sonra üniversitenin DSH sınavına katılmanız gerekmektedir. Hazırlık kursu sırasında öğrenci olarak sayılmaktasınız. Dolayısıyla öğrenci kartı alarak eyalet içerisindeki otobüs, metro vb. araçları kullanabilirsiniz. Kartın dönemlik ücreti 300 Euro’dur. Wuppertal Üniversitesi TestDaF sınavına giren öğrencilere kayıt kabul konusunda öncelik tanımaktadır.

Wuppertal Üniversitesi Yurt Başvuruları

Wuppertal Üniversitesi yurt başvurusu online olarak yapılabilmektedir. Kendine ait 6 farklı yurdu bulunan üniversite, Almanca kursuna kabul edilen öğrencilere de yurt hakkı tanımaktadır. Yurtlarda doluluk oranı oldukça fazladır. Dolayısı ile öğrencilerin yurda erken başvurması önemlidir. Üniversite yurdu ve öğrencilere sunulan evlerde yer bulamayan öğrencilerin özel yurtlara başvurma şansı da bulunmaktadır.

Wuppertal Şehri Hakkında

Wuppertal, Almanya’nın küçük şehirlerinden biridir ve her Alman şehri gibi Wuppertal’da oldukça modern bir şehirdir. Ormanlık alanları ve doğal gezinti bölgeleri ile insanın içini açar. Dev botanik parkı günün her saati ziyaretçi akınına uğramaktadır. Genellikle yağmurlu bir şehirdir. Hayvanat bahçesi de görülmeye değer, Avrupa’nın büyük hayvanat bahçelerinden biridir. Eğitim için şehre gelen öğrenciler, KFC ve Mc Donald’s gibi fast food dükkânlarında alıştıkları lezzetlere ulaşabilirler. Şehirde Stadt Bath adı verilen bir havuz kompleksi bulunmaktadır. Boş zamanlarını değerlendirmek isteyen gençler sıklıkla buraya uğramaktadır. Elberfelt, Oberbarmen ve Barmen isimlerinde 3 faklı çarşısı bulunmaktadır. Alışveriş yapmak isteyenlerin buralara uğramaları gerekecektir. Şehir konumundan dolayı diğer Almanya şehirlerine yakındır. Öğrenim süreniz boyunca Almanya’nın diğer şehirlerini gezebilirsiniz. Şehre en yakın havalimanı Dusseldorf Havaalanıdır. Şehir içinde ulaşım oldukça konforludur. Bisiklet ile dolaşmayı tercih edebilirsiniz. Bunun dışında toplu taşıma araçları gece yarısına kadar aktif bir şekilde seferlerini sürdürmektedir. Öğrenci yurdunda kalmayacak öğrencilerin aylık ortalama 400 Euro harcayarak konaklama yapabileceği bir şehirdir. Öğrencilerin uğrak yerlerinden olan Luisencaf, yeni arkadaşlar edinmek ve hoş vakit geçirmek için uygun bir yerdir. Üniversiteye eğitim için gelen öğrencilerin birçoğu Wuppertal’ın eteklerine yerleşmiştir. Bazıları da Vestfalya’da oturmaktadır. Yaygın tren ağı sayesinde okula ulaşmak oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir