Yaz ayları İngilizce geliştirmek için oldukça faydalı bir dönem olabiliyor. Özellikle okulların bittiği ve genel anlamda boş vaktin bol olduğu bu zamanlarda İngilizceyi geliştirmek pratikleşiyor.Bu konuda ise dilini geliştirmek isteyenler için bazı öneriler bulunuyor. Bu etkili İngilizce öğrenme yöntemleri ile eğlenceli bir şekilde dil geliştirilebiliyor.

Yabancı Dizi ve Film İzlemeye Başlamak

İngilizce geliştirme yolları arasında en çok tercih edilen dizi ve film izlemek ciddi ilerleme kaydedebiliyor. Fakat dizi ve filmlerin izlenme şekli burada çok etkili oluyor.

Öncelikle ingilizce geliştirmek için dizinin Türkçe altyazılı şekilde bitirilmesi gerekiyor.

Daha sonrasında ise en baştan İngilizce altyazılı bir şekilde izleniyor.

Bu 2 tur bittikten sonra tekrardan aynı diziyi bu seferde altyazısız İngilizce şekilde izlemek gerekiyor.

Özellikle diziyi izlerken telaffuzlara, cümle kalıplarına ve kelimelere dikkat edilmelidir. Çeşitli notlar alarak izlendiği takdirde iyi bir gelişme sağlayacaktır.

İngilizce Şarkılar Dinlemek

İngilizce geliştirme yöntemleri olarak bir diğer geliştirme yolu bol bol şarkı dinlemek oluyor. Şarkı dinlemek hem duyma hem de telaffuz açısından fayda sağlıyor.

Bu noktada ise sevdiğiniz ve kelimeleri rahatça seçebildiğiniz şarkıları seçmeniz gerekiyor. Şarkı dinleyerek İngilizce geliştirmek için şu adımları izlemelisiniz:

  1. Sevdiğiniz bir İngilizce şarkıyı seçin.
  2. Şarkıyı sözleri açık şekilde dinleyin.
  3. Daha sonra Türkçe sözlerini de açarak dinleyin.
  4. Bilmediğiniz kelimeleri not edin.
  5. Bundan sonra dinleyeceğiniz her şarkı için aynı yolu izleyin.

İngilizce Kelimeleri Not Etmek

ingilizce geliştirmekİngilizceyi geliştirmek için belki de en faydalı yöntemlerden bir diğeri ise kelimeleri not etmektir. Ancak sadece kelime not etmek dil gelişimi sağlamayacaktır.

Bunu faydalı kılmak için öncelikle bazı temel kelimeleri not etmek gerekiyor.

Bir defter ya da kağıda alınan notları yazarak tekrar etmeniz büyük önem arz ediyor.

Örneğin her kelimeyi 5 defa yazarak tekrar etmek akılda kalıcılığı arttırıyor.

Bunun yanında ingilizce geliştirmek için bu kelimeleri günlük yaşamınızda kullanmanız gerekiyor.

İlk olarak günlük kullandığınız cihaz ya da eşyaların üzerine İngilizce adlarını yazarak başlayabilirsiniz.

Buna ek olarak not ettiğiniz kelimeleri de gece uyumadan önce tekrar etmek faydalı olacaktır.

Yabancı Arkadaş Edinmek

Bir diğer öneri olarak yabancı arkadaş edinmek konuşmak, yazmak ve dinlemek açısından ciddi gelişim sağlıyor. Özellikle bu konuda hizmet veren pek çok site bulunuyor.

Konuşarak İngilizce öğrenmek isteyenler için hizmet veren bu siteler üzerinden kolaylıkla arkadaş edinebilirsiniz. Edindiğiniz bu arkadaşınız ile görüntülü, sesli ya da yazılı olarak konuşabilirsiniz.

Konuşurken de kesinlikle cümle kurmaktan çekinmemelisiniz. Tamamen ingilizce öğrenmek ve geliştirmek için burada olduğunuzu unutmamalısınız. Şayet karşınızdaki kişi de bunu bildiği için kuracağınız yanlış cümlelere doğal karşılıklar verecektir.

Bu şekilde aktif iletişim kurarak hem konuşma korkunuzu yenebilir hem de pratik yaparak dilinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle konuşarak İngilizce öğrenmek için yabancı arkadaş edinmek kısa sürede gelişim sağlayacaktır.

Seviyeye Uygun İngilizce Kitap Okumak

ingilizce öğrenmekİngilizce kitap okumak dilde yetkinlik sahibi olmak konusunda çok sağlam bir pratik olmaktadır.

Hangi dilde olursa olsun dilini geliştirmek isteyenlerin mutlaka kitap okuması gerekmektedir.

Kitap okumanın faydaları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

İngilizce geliştirmek için yapılan kitap okuma pratikleri bu şekilde faydalar sağlayacaktır.

Bunun yanında İngilizce bir şekilde dergi ve gazete gibi de basılı kaynaklar tercih edilebilmektedir.

İnternet üzerinde pek çok ücretsiz dergi, gazete ve e-kitap okunabilecek site bulunmaktadır.

Bu siteleri tercih ederek İngilizce okuma pratiğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon ve Bilgisayar Dilini İngilizce Yapmak

İngilizce geliştirme yöntemleri olarak bir diğer öneri telefon ve bilgisayar dillerini İngilizce yapmak olacaktır. Özellikle gün içerisinde sıklıkla kullandığımız cep telefonları bu konuda oldukça önemlidir.

Telefon ve bilgisayar dilini değiştirmek çok basit bir şeymiş gibi görünse de dil geliştirme konusunda gizli faydaları bulunmaktadır. Bu cihazların dilini ingilizce yapmanız halinde fark etmeden kelime hazineniz gelişecektir.

Bunun yanında kullanım esnasında karşınıza çıkan ingilizce cümleleri de yavaş yavaş anlayabilecek durumda olacaksınız. İngilizce geliştirme yöntemleri arasında genellikle küçümsenen bu öneri dil gelişiminizi ciddi oranda etkileyecektir.

İngilizce Podcast Dinlemek

Dinleyerek İngilizce öğrenme yolları olarak Podcast dinlemek tıpkı şarkı dinlemek kadar faydalı olmaktadır. Podcast programları direkt konuşma üzerine yapıldığı için telaffuz, dinleme ve konuşma yetkinliği kazandıracaktır. Bu konuda ise çok fazla sokak ağzında ilerlemeyen Podcast programlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Dinleyerek İngilizce öğrenme yolları için de şu platformlar kullanılabilmektedir:

İngilizceyi Geliştirmek Konusunda En Çok Sorulanlar

Sadece Dizi İzleyerek İngilizcemi Geliştirebilir Miyim?

İngilizce geliştirme konusunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi sadece dizi izlemenin yeterli olup olmayacağı şeklinde oluyor. Bu konuya açıklık getirilecek olunursa şu şekilde yanıt verilebilir. Sadece tek bir yöntem ile genel anlamda bir gelişim kaydetmek mümkün değildir.

Örneğin sadece şarkı dinlemek, kitap okumak ya da film izlemek yeterli olmamaktadır. Bu İngilizce geliştirme yolları bir bütün halinde uygulanmalıdır. Ayrıca her birinin farklı farklı faydaları bulunmaktadır.

Her dil gelişim yöntemini doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekmektedir. Ancak bu şekilde İngilizce geliştirme yolları fayda sağlayarak dil gelişimine olanak verecektir.

İngilizceyi Unutmamak için Ne Yapabilirim?

İngilizceyi unutmamak için mutlaka tekrar yapmanız gerekiyor. Pek çok kişinin düştüğü hata olan geri dönük tekrarları atlamamak büyük önem arz ediyor.

Örneğin ingilizce kelimeler için tuttuğunuz defteri günlük tekrar edebilirsiniz. Daha önce 3 tur izlediğiniz filmi ya da diziyi tekrar izleyebilirsiniz. Günlük işlerinizi yaparken bir yandan da İngilizce Podcast dinleyebilirsiniz.

İngilizceyi geliştirmek için kullandığınız bu yöntemleri sık sık tekrar etmeniz dili unutmamanızı sağlayacaktır.

Gün İçerisinde Hangi Zamanlarda İngilizceye Çalışmalıyım?

İngilizce öğrenmek ve geliştirmek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan olan çalışma zamanı aslında kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin bir kişi sabah daha verimli çalışabiliyorsa uyandıktan ve kahvaltı yaptıktan sonra İngilizce çalışmaya başlayabilir.

Bunun yanında gece daha verimli çalışanlar varsa onlar için de gece çalışmak daha iyi olacaktır. Dolayısıyla İngilizce geliştirme çalışmalarının zaman dilimi kişiden kişiye farklılık gösteriyor.

Fakat çalışma zamanı konusunda kararsız olan ve tam olarak hangi saatlerde verimli çalıştığını bilmeyenler için şu öneriler izlenebilir:

İngilizceyi geliştirmek isteyen kişiler bu önerilerden kendisine uyan birini kullanabilirler. Fakat pek çok kişi tarafından sabah ya da gece uyumadan önce çalışılması tavsiye edilmektedir.

Tabii ki bazen bu saatlerde çalışmak mümkün olamayabilecektir. Bu gibi durumlarda müsait olunan en yakın vakitte İngilizce çalışmak yeterli olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir