Yurtdışında Diş Hekimliği Okumak

Dünya üzerinde diş hekimliği mesleğinin gerekli olmadığı tek bir lokasyon bile bulmak imkansız. İnsanın olduğu her yerde hekimlik mesleğine ihtiyaç duyulurken, diş ve ağız sağlığının insan sağlığı açısından önemi ise uzun yıllardan herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu derece önemli olan bu konunun eğitimi de elbette aynı oranda önem taşıyor. Ülkemizde ve yurtdışında pek çok ülkede diş hekimliği eğitiminin verildiği bilinmekte. Hem insanlık için gerekli hem de son derece prestijli bu mesleğe sahip olmak isteyen öğrenciler için eğitim seçeneklerinin sayısı da oldukça fazla. Dünyanın pek çok ülkesinde yapılan en iyi meslek sıralamalarında da son yıllarda en popüler meslekler arasında gösterilen diş hekimliği, son yıllarda yurtdışında okunmak istenen bölümlerin başında geliyor.

Türkiye’deki sınav sistemi ve Diş hekimliği bölümüne girişin sadece yazılı sınavdan ibaret olması, yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için en önemli sebeplerden.

TIP bölümünde olduğu gibi bir çok ülkede bu bölümü okumak özel şartlara haiz olsa da Macaristan, Çekya, Polonya ve Ukrayna gibi ülkelerde uzun yıllardan beri Türk öğrencilerin Diş Hekimliği fakültelerinde okuduğu bir gerçek. Türkiye’ye özellikle yurtdışından diş tedavisi için her sene binlerce yabancı hastanın gelmesi, ülkemizde TIP turizminin son yıllarda fazlasıyla gelişmesine sebep olmuş, özelikle özel hastanelerin yabancı dil bilen hekim ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Yurt dışında Diş Hekimliği eğitimi, size sadece uluslararası bir ortamda eğitim alırken tüm AB üyesi ülkelere vizesiz seyahat hakkı sağlamayacak, aynı zamanda bu bölümü İngilizce ya da Rusça okuyarak kariyeriniz için size fazlasıyla artı sağlayacaktır.

Yurtdışında YÖK tanınırlığı bulunan Avrupa’nın en köklü üniversitelerinde Diş Hekimliği eğitimi almak için ELT’nin uzun yıllara dayanan tecrübesinden faydalanabilir, size en yakın ELT ofisiyle iletişime geçebilirsiniz.

ÜLKE ÜNİVERSİTE BÖLÜM YILLIK EĞİTİM MALİYETİ
Macaristan Pecs Üniversitesi Diş Hekimliği 17.350 USD
Macaristan Szeged Üniversitesi Diş Hekimliği 17.000 USD
Polonya Poznan Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği 13.500 Euro
Polonya Lodz Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği 13.000 Euro
Polonya Wroclaw Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği 12.700 Euro
Çekya Charles Üniversitesi Diş Hekimliği 13.300 Euro
Çekya Masaryk Üniversitesi Diş Hekimliği 13.330 Euro
İspanya UCAM Diş Hekimliği 13.900 Euro
Ukrayna Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi Diş Hekimliği 4.000 USD
Ukrayna Summy Devlet Üniversitesi Diş Hekimliği 4.000 USD
Rusya Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi Diş Hekimliği 9.500 USD
Rusya St. Petersburg Pavlov Devlet TIP Üniversitesi Diş Hekimliği 4.500 USD
Rusya Kazan Devlet TIP Akademisi Diş Hekimliği 5.450 USD
Rusya Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi Diş Hekimliği 4.000 USD
Rusya Nijniy Novgorod Devlet TIP Üniversitesi Diş Hekimliği 3.800 USD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir