Yurtdışında geleceğin mesleklerini edinebileceğiniz bölümler, şüphesiz ki yurtdışında okumak ülkemizdeki pek çok öğrencinin hayali.

Bunun en önemli sebeplerinden biri de kariyer planlamalarını yurtdışı özelinde yapmak ve yurtdışında bir hayat inşa edebilmek.

Dünyamızın her geçen gün daha global bir yer haline gelmesi, söz konusu durumu daha da kolaylaştırıyor.

Elbette burada meslek seçimi çok önemli. Çünkü yükselişte olan ve geleceğin meslekleri olarak gösterilen bölümlerden birini tercih etmek, hedeflere ulaşma ihtimalini de bir o kadar artıracaktır.

Peki söz konusu meslekleri edinmek için okunabilecek bölümler hangileri? Bu bölümleri sizler için derledik…

Seçim Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her alanda olduğu gibi, okunacak bölümü seçerken de kişinin bazı koşulları göz önünde bulundurması gerekir.

Söz konusu koşullar, kişinin gelecekte doğru bir kariyer planlaması yapması ve yapacağı işte mutlu olması, başarıya daha kolay şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bu koşulları şu şekilde listelemek mümkün:

– Kişinin kendi yetenekleri ve ilgi alanlarını belirlemesi,
– Okuyacağı bölüme dair beklentilere sahip olması,
– Yaparken mutlu olacağına inandığı bir meslek tercih etmesi,
– Meslek gruplarını ve çalışma koşullarını tanıması.

Söz konusu özellikler göz önünde bulundurulduğunda, tercih yapmak çok daha kolay olacaktır. Şimdi hep birlikte, yurtdışında geleceğin meslekleri olarak kabul edilen bölümlere bakalım…

1 – Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, günümüzde geleneksel ticaret ve pazarlama yöntemlerini tamamen geride bırakmış durumda.

Bir yandan çalıştıkları şirketlerin hitap ettikleri hedef kitlenin belirlenmesi, bir yandan da dijital ortamda şirketlerin görünür olmasını sağlayan dijital pazarlama uzmanları, sahip oldukları bilgi ve beceriler ile, küçük ya da büyük fark etmeksizin pek çok şirketin sahip olmak isteyeceği çalışanlar.

Arama motoru görünürlüğünden (SEO) veri analizine, mobil pazarlamadan Google analitiklerine kadar pek çok konuya hakim olan dijital pazarlama uzmanları, sosyal medya araçlarını da dijital pazarlama konusunda yetkin olarak kullanabiliyor.

Dijital pazarlama bölümü okuyan öğrencilerin, okuldan öğrendikleri bilgilerin ve becerilerin yanında, bir yandan da kendilerini geliştirmeleri, mesleklerinde yükselebilmeleri adına büyük avantajlar sağlayacaktır.

Örneğin iletişim ve ikna becerilerini geliştirmiş olan bir dijital pazarlama uzmanı, kendi sektöründe her zaman bir adım önde olacaktır.

Dijital pazarlama, dünyanın pek çok bölgesinde geleceğin mesleği olarak görüldüğünden, başta Avrupa ve Amerika olmak üzere dünyanın hemen hemen her noktasında okunabilecek bir bölümdür.

Tıpkı diğer tüm bölümlerde olduğu gibi, bu bölümü de yurtdışında okuyup bir şirketle anlaşarak kolayca çalışma iznine sahip olabilirsiniz.

2 – Siber Güvenlik

Günümüzde pek çok büyük şirketin kendileri için büyük önem sahip olan verilerin tamamını dijital ortamda depoluyor.

Özellikle son yıllarda veri sızdırılması ya da kişisel verilerin suistimal edilmesi gibi haberler sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu durum bir yandan kişilere, bir yandan da şirketlere büyük zararlar verebiliyor.

siber güvenlikDolayısıyla güvenlik açıklarının tespit edilmesi ve siber güvenliğin sağlanması adına önlemler almak gerekiyor. Alınabilecek önlemlerin başında da elbette siber güvenlik uzmanları var.

Siber güvenlik uzmanları almış oldukları eğitim sonucu edindikleri bilgi ve beceriler ile, sistem içerisinde siber saldırılara mahal verecek güvenlik açıklarını ve zafiyetlerini tespit etmek, bu zafiyetlerin giderilmesini sağlamak ve gelebilecek olan siber saldırılara karşı peşinen önlem almak ile yükümlüdür.

Veri akışının hızlandığı ve depolanan veri yükünün arttığı bu çağ içerisinde, söz konusu verilerin güvenliğini sağlamak da büyük önem taşımaktadır.

Bu sebeple siber güvenlik uzmanlığı da, geleceğin parlayacak mesleklerinden biri olarak gösterilmektedir.

3 – Yazılım Mühendisliği

yazılım mühendisliğiYazılım mühendisliği de tıpkı dijital pazarlama gibi dijitalleşen dünyanın olmazsa olmaz meslek gruplarından biri.

Yazılım, programlama ve algoritma geliştirme gibi konularda uzman olan yazılım mühendisleri, şirketlerin ihtiyacı olan programların, otomasyonların ya da algoritmaların üretilmesi alanında faaliyet gösterir.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve Amerika’da büyük iş olanakları bulunan bölüm, büyük şirketlerin IT birimlerinde istihdam edilmek üzere personeller yetiştirir.

4 – Enerji Mühendisliği

enerji mühendisliğiDünyamızda her geçen gün bazı enerji kaynakları tükenirken, sürekli olarak yeni enerji kaynakları yaratılıyor.

Örneğin çok uzun yıllardır en popüler enerji kaynaklarından biri olan petrol gittikçe azalırken, güneş enerjisi kullanımı da tüm dünyada yaygınlaşıyor.

Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, nükleer enerji ve daha pek çok enerji kaynağının verimli ve doğru şekilde kullanımı, enerji mühendislerinin yapmış olduğu çalışmalar ile ve yine enerji mühendisleri aracılığı ile dünyamıza entegre ediliyor.

5 – Mutfak Sanatları ya da Aşçılık

aşcılıkMutfak sanatları ile uğraşmak ya da aşçılık yapmak, yurtdışında değerlendirilebilecek olan en güzel ve en eğlenceli meslek gruplarından biri.

Mutfak sanatları bölümü sayesinde bir yandan tüm dünyanın mutfak kültürüne hakim olurken, bir yandan da kendinizi geliştirerek gastronomik keşiflere imza atabilirsiniz.

Mutfak sanatları ve aşçılık dünyanın neresine giderseniz gidin yapabileceğiniz bir meslek.

Bu yüzden restoranlardan otellere, uluslararası yolculuklar düzenleyen gemilerden büyük organizasyonlara kadar pek çok alanda kendinize rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Elbette kazanacağınız paralar da kendinizi ne kadar geliştirdiğinize ve kendinize nerede bir iş bulduğunuza göre değişkenlik gösterecektir.

Yurtdışında Geleceği Olan Diğer Meslek Grupları

Yukarıda saymış olduğumuz tüm bu bölümler dışında okunabilecek olan ve yurtdışında geleceğin meslekleri olarak gösterilen çok sayıda bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerden bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

– Tedarik Zinciri Yönetimi
– Proje Yönetimi
– Web Tasarım ve Geliştirme
– Havacılık
– Psikoloji
– Finans Danışmanlığı

Siz de tüm bu bölümlerden kendi ilgi alanlarınıza ve yeteneklerinize göre bir tercih yapabilir ve size yurtdışında kariyer imkanı sağlayacak olan bir mesleğe yönelebilirsiniz.

Söz konusu meslek grupları hakkında kafanızdaki soru işaretlerini gidermek ve daha detaylı bilgi almak için, bu meslek gruplarına mensup insanlarla konuşabilir ve onlarla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir