Yurtdışında Psikoloji Okumak

Yurtdışında psikoloji eğitimi için hangi ülkeyi seçmelisiniz, yurtdışında psikoloji eğitimi ne kadar, staj ve mezuniyet sonrası çalışma imkanı var mı, eğitim alırken nerede konaklayabilirsiniz? Tüm bu soruların yanıtları yazımızda…

Psikoloji bilimi son yüz yılda fazlasıyla gelişmiş, bu gelişim Psikoloji programlarında birçok alt dalın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. TIP’ta psikiyatri alanında yapılan yüzlerce araştırma ve gelişim Psikoloji alanını da etkilemiş, modern dünyada Psikolojinin bir ihtiyaç ve önemli bir danışma alanı olmasını sağlamıştır.

Psikoloji bölümü, Klinik Psikoloji, Uygulamalı Sosyal Psikoloji, Ekonomi Psikolojisi gibi birçok farklı dalda araştırma alanları ve iş kollarına ayrılmıştır. Ülkemizde bu bölüme olan ilgi her zaman çok fazla olmuş, günümüzde artarak devam etmektedir. Psikoloji alanında eğitim almak ve daha sonra Psikolog olarak çalışmak isteyen adaylar, bireysel olarak ofis açabilmekte ya da özel-resmi kurumlarda psikolojik danışmanlık yapabilmektedirler.

Belirli kurumlarda Psikolog çalıştırmanın zorunlu olması, bu alandan mezun adaylara ihtiyacı her yıl artırmaktadır. Türkiye’de birçok üniversite bu alanda program açmış olsa da, yıllık eğitim maliyetleri, eğitim kalitesi, staj olanakları gibi unsurlar yurtdışında Psikoloji eğitimi almayı çok tercih edilen bir alternatif haline getirmiştir.

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi

Yıllık 3.000 €’dan başlayan harç ücretleri ve sadece üç yıl süren Psikoloji eğitimi, Avrupa’da bu bölüme olan rağbeti artırmıştır. Her yıl Türkiye’den Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere, Amerika ya da Kanada gibi ülkelere binlerce öğrenci Psikoloji eğitimi almak için gitmekte, bu öğrencilerimizin büyük çoğunluğu master eğitimlerine de bu ülkelerde ya da yurtdışındaki farklı ülkelerde devam etmektedirler. Zira Psikolog olarak kendi ofislerini açmak isteyen öğrencilerimiz sadece Psikoloji lisans eğitimi alarak bunu gerçekleştirememekte, mutlaka Klinik Psikoloji gibi alanlarda yüksek lisans eğitimi almalı ve aynı zamanda belirli bir saat ve süreyi içeren saha stajını yapmak zorundadırlar. Yurtdışında Psikoloji eğitimi lisans eğitiminde 3-4 yıl, yüksek lisans eğitiminde 1-2 yıl sürmektedir. Bazı ülkelerde bu program one-tier olarak adlandırılan birleşik program olarak verilmekte, 5 yıllık psikoloji eğitiminin ardından adaylar doğrudan lisans ve yüksek lisans ortak diplomasıyla mezun olmaktadırlar. Bu durum da 5 yıllık psikoloji programlarına olan ilginin diğer ayrık programlardan daha fazla olmasını sağlamaktadır.

ÜLKE ÜNİVERSİTE BÖLÜM YILLIK EĞİTİM MALİYETİ
Macaristan Pecs Üniversitesi Psikoloji 7.800 Euro
Macaristan Eötvös Lorand Üniveristesi Psikoloji 8.400 Euro
Polonya SWPS Üniversitesi Psikoloji 4.400 Euro
Polonya Varşova Üniversitesi Psikoloji 5.000 Euro
Almanya Bremen Üniversitesi Psikoloji 250 – 500 Euro
Almanya Giessen Üniversitesi Psikoloji 250 – 500 Euro
Almanya Wuppertal Üniversitesi Psikoloji 250- 500 Euro
Almanya University of Europe for Applied Sciences Psychology, Business Psychology 6.050 €
Almanya University of Europe for Applied Sciences Psychology, Business Psychology 6.050 €
Almanya Cologne Business School İşletme Psikolojisi 13.860 Euro
İngiltere Birkbeck University of London Psikoloji 16.000 £
İngiltere Bristol Üniversitesi Psikoloji 24.000 £
İngiltere Brunel University London Psikoloji 16.950 £
İngiltere Newcastle Üniversitesi Psikoloji 22.800£
İngiltere Leeds Üniversitesi Psikoloji 23.750£
İrlanda Dublin City University Psikoloji 15.000€
İrlanda Maynooth University Psikoloji 13.500€
Kanada Douglas College Psikoloji 18.000 CAD
Ukrayna Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi Psikoloji  
Ukrayna Odessa Politeknik Üniversitesi Psikoloji 1.800 USD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir