West Saxon University of Applied Sciences of Zwickau

Zwickau, 100.000 nüfusuyla Almanya’nın Saksonya eyaletine bağlı küçük bir şehridir. Zwickau, otomobil sektöründe önemli bir yere sahip olan West Saksonya’nın merkezi olarak bilinmektedir. Bölgede Neue Welt gibi önemli sanat merkezleri mevcuttur. Bölgenin en önemli işverenlerini, Golf, Passat ve Phaeton, Volkswagen gibi önemli markalardır. Nüfusun %4’ünü öğrencilerin oluşturduğu bu küçük, güzel kent; daha sakin ve ekonomik şehirlerde üniversite hayatını seven öğrenciler için oldukça uygundur. Türkiye’den gelen öğrenciler ilk bakışta küçük bir şehre geldiğinde, buradaki üniversitenin de küçük ve bilimsel bakımdan daha az tanınır olduğu hissine kapılabilmektedir, ancak bu çıkarımlarının yanlış olduğunu çok net eğitimin kalitesiyle görebilmektedir.

Almanya’da uygulamalı mühendislik bilimleri üzerine eğitim veren Zwickau Üniversitesi, kuruluş tarihinin 1290 yılına kadar uzanan köklü bir akademik geçmişe sahip olması ile dikkat çekmektedir.Otomotiv endüstri merkezindeki konumuyla üniversite bu konuda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için tercih sebebidir. Üniversite, gelişmiş bilgi ve teknoloji imkanları, konferans odaları, teknik bakımdan donanımlı laboratuvarlarıyla öğrencilere pratiğe dayalı akademik eğitim ve büyük sanayi kuruluşlarıyla ortak projelerde faaliyet gösterme fırsatı vermektedir. Öğrenciler için her trlü sosyal aktivite düşünülmüştür, spor aktivitelerine (sörf, atletizm, tenis, yelken ve boks vb) önem verilmektedir. Öğrencilere ulaşım için de büyük kolaylık sağlanmaktadır. Üniversitede uygulanan 6 aylık dönem bileti “Semesterticket” sayesinde öğrenciler uygun fiyata bölgedeki bütün toplu ulaşım araçlarını rahatlıkla kullanabilmektedir.

Önemli Hatırlatma:

Almanya’da “Fachhochschule” olarak adlandırılan üniversiteler 4 yıllıktır, Amerika’da “University of Applied Sciences” ve İngiltere’de “Polytechnic” olarak bilinen üniversitelerle benzer özelliklere sahiptir. Ayrıca Türkiye’deki 2 yıllık meslek yüksek okulları ile karıştırılmaması gerekmektedir. YÖK denkliği olan bu üniversiteler, daha çok uygulama ve saha çalışmasına dayanan bir eğitim yapısındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir